Różnego rodzaju badania dowodzą, iż tym, co w dużej mierze kojarzy się dzieciom z wakacjami są materace. Nie ma w tym fakcie nic dziwnego. To przecież z pomocą rodzica i materaca dziecko stawia swoje pierwsze kroki w jeziorze bądź w morzu. Nie można też mieć pretensji do dzieci, iż nie znają fachowej terminologii stosowanej do nazywania tych materacy, które najczęściej zabierane są na wakacyjny wypoczynek. Od dorosłych również nikt nie wymaga, aby potrafili powiedzieć czym charakteryzują się materace sprężynowe, a czym materace termoelastyczne lub , jakimi materacami są materace hotelowe oraz czy są to zwykłe materace do łóżek. Takiej wiedzy wymaga się tylko od każdego producenta materacy albo od sprzedawców w sklepach z materacami. Nie mniej jednak miło byłoby, gdyby dorośli wiedzieli chociaż, iż te najpopularniejsze materace zabierane na plaże, to materace lateksowe lub materace kieszonkowe. Być może nikomu nigdy w życiu ta wiedza na temat materacy się nie przyda, ale i tak zawsze jest dobrze znać choćby najbardziej podstawowe informacje z jakiejś dziedziny. Dla dobra tych „niezorientowanych” w temacie dorosłych warto przybliżyć, choćby trochę, świat materacy. Otóż łóżka hotelowe najczęściej wyposażone są w materace sprężynowe. Dlaczego właśnie w ten rodzaj materacy? Ponieważ wewnątrz mają wbudowany specjalny filtr, który pełni także funkcję warstwy bakteriobójczej, a higiena w przypadku materacy do spania w hotelach jest najważniejsza. Kolejnymi materacami, nad którymi warto się pochylić są materace termoelastyczne oraz materace kieszeniowe. Oba te modele mają zastosowanie w profilaktyce schorzeń kręgosłupa, pleców, wad postaw, a także w opiece nad osobami obłożnie chorymi. Materac termoelastyczny, dzięki specjalnej piance zapewnia najbardziej właściwe dla zdrowia punkty podparcia ciała w czasie snu na takim materacu. Materac kieszeniowy natomiast, coraz częściej przez dużą część producentów materacy wyposażany jest w mieszankę, której cząsteczki są ruchome, co daje błogie i kojące ból uczucie masowania ciała. Jak więc widać, materacy jest naprawdę wiele, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, o których warto pamiętać, choćby dla siebie.

 

Markowe ubrania od dawna cieszą niesłabnącą popularnością. Część z nas wybierając codzienne buty, nie wyobraża sobie szukania ich poza sklepami z firmowym obuwiem Nike czy Adidasa. Choć niektórych zdziwić może widok mini dresików oraz dziesięciocentymetrowych butków z logiem znanej sportowej marki, faktem jest że takie rzeczy także są produkowane. Co więcej – znajduje się na nie całkiem sporo chętnych. Prawdą jest, że noga niemowlęcia rośnie w błyskawicznym tempie i zazwyczaj po paru miesiącach czy wręcz tygodniach kupować trzeba nową, większą parę. Przywiązani do marki rodzice, są w stanie jednak wydać trochę więcej, aby zapewnić swojej pociesze to co najlepsze. Samym producentom takie działania także są jak najbardziej na rękę – nie chodzi tu już o same zyski ze sprzedaży, bo te nie są wyjątkowo imponujące. Jednak w ten sposób zyskują sobie kolejnych klientów – dziecko oswajane od małego z daną marką, będąc już na tyle świadome aby dokonywać własnych wyborów, samo wybierze produkty znanego mu producenta.

Każde dziecko musi mieć wózek. Nad jego wyborem matki zastanawiają się już na długo przed porodem. Szeroka oferta sprawia, że trudno zdecydować się od razu na jakiś konkretny model. Zwłaszcza, że mamy nie ufają sprzedawcom. Uważają, że zaproponują oni coś drogiego lub będą chcieli pozbyć się nie sprzedającego się produktu.

Matki nie posiadające samochodu i podróżujące sporadycznie zwykle decydują się na wózek głęboki, dopiero później dokupując wersję spacerową. Modne też są ostatnio wózki wielofunkcyjne, które służą jako fotelik do samochodu, spacerówka, nosidełko i gondola. Niemowlę powinno mieć w wózku sporo miejsca, by mogło wygodnie w nim leżeć nawet w ciepłym ubraniu. Decydując się na spacerówkę warto sprawdzić, czy istnieje możliwość rozłożenia jej do leżenia, gdyż niektóre dzieci śpią w czasie spacerów.

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup fotelika, który może być mocowany do wózka. Ponadto powinien mieć regulowaną wysokość pasów, ochraniacze na pasach, wałeczek ochronny na główkę i wkładkę na noworodka. Dobrze jest, gdy posiada również daszek chroniący od słońca i ochraniacz przed deszczem. Dodatkowymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze wózka są: waga, rodzaj stelaża, kółka, wymiary, rączka, możliwość składania, blokada kół i hamulec.

Wydaje mi się, że raczej nie będę osamotniony w swojej tezie, która mówi, że jednym z najlepszych wspomnień z dzieciństwa są przebłyski dotyczące spania w łóżeczku. Ciężko by mi było jednak opisać w szczegółach jego wygląd. Założyć można więc, że miałem to najbardziej znane ówcześnie – skręcane łóżeczko z drewna z pionowymi kijkami po bokach zabezpieczającymi dziecko przed upadkiem. A jakie w tym łóżku miało się sny?! Aż się łezka w oku kręci. Teraz proste, zwykłe łóżeczko dla dziecka zostało zastąpione przez inne, różne produkty dla dzieci służące do spania oraz odpoczynku. Mowa tu oczywiście, o czymś, co określa się mianem kojca dla dziecka. Przyznają Państwo. że brzmi troszkę zwierzęco, ale na szczęście to tylko nazwa. Kojce dla dzieci bowiem, łączą w sobie zalety jakie w kwestii snu i odpoczynku gwarantuje łóżeczko, z małą przestrzenią do rozrywki. Maluch może się więc najpierw wyszaleć, a potem spokojnie usnąć. Co najważniejsze wszystko to dzieje się na jednej bardzo bezpiecznej przestrzeni.

We wcześniejszym poście tłumaczyliśmy brak długowieczności współczesnych zabawek. Tłumaczyliśmy to poniekąd tym, że nie wymagają one od dzieci kreatywności. Na szczęście nie wszystkie dzisiejsze zabawki takie są. W sklepach z artykułami dziecięcymi coraz częściej można zobaczyć całą masę tak zwanych zabawek edukacyjnych. One poprzez zabawę właśnie rozwijają umiejętności i wiedzę dziecka. Nasza pociecha bawiąc się może nauczyć się kształtów, kolorów, a także niektórych literek bądź cyferek. Opisywane w tym tekście zabawki przeważnie są interaktywne. Co to znaczy? Znaczy to nie mniej nie więcej, jak tylko to, że taka zabawka gra, śpiewa, mówi do naszego dziecka po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku, reagując na głos lub dotyk. Jedyne, co dotyczy opisywanych w tym tekście artykułów, a może martwić, to cena. Niestety, zabawki edukacyjne nie należą do najtańszych. Nie mniej jednak uważam, że warto jest wydać trochę więcej pieniążków i zapewnić dziecku rozwój połączony z zabawą od najmłodszych lat.

Każdy z nas kiedyś był dzieckiem. W związku z tym, wszyscy wiemy, jak niezwykle ważną częścią życia każdego dziecka są zabawki. Osoby mające dziś po czterdzieści i więcej lat zapewne mają w pamięci jeszcze najprostsze, drewniane zabawki bądź kolejki czy modele do sklejania. Dziś zabawki są zupełnie inne. Prostotę formy zastąpiło wyszukanie w kształtach i kolorach. Zabawka ma przede wszystkim przyciągać wzrok, uwagę dziecka, gdy leży na półce sklepowej. O jakość natomiast mało kto się dziś martwi. Nie jest to na pewno nic dobrego, ponieważ dzisiejsze dzieci raczej nie będą miały w przyszłości pięknych wspomnień z jakąś nieśmiertelną zabawką z dzieciństwa. Wręcz odwrotnie. Sam wiem po swoich dzieciach, iż mają one całe pudełka i szuflady zabawek, których żywotność kończy się maksymalnie po tygodniu. Nie chodzi już o to, że zabawce coś odpadnie czy się połamie. Chodzi o to, że współczesne zabawki nie wymagają kreatywności, ponieważ można się nimi przeważnie bawić tylko i wyłącznie na jeden sposób, a jak wiadomo, ta sama zabawa szybko dzieciom się nudzi.

Do artykułów dziecięcych, oprócz ubranek, zasypek, i fotelików, zaliczamy także meble dziecięce. Może to kogoś dziwić, ale to prawda. Meble bowiem, które mają być użytkowane przez dziecko nie mogą być skonstruowane tak, aby narażały życie lub zdrowie malucha. W kwestii innowacyjności, nie chodzi tyle o to co można w ofercie mebli dla dzieci znaleźć, ale bardziej o to, z czego owe meble są zrobione? Ciekawym przykładem odnoszącym się właśnie do kwestii materiału użytego do wykonania są np., łóżeczka czy też komody, które ostatnio widziałem na półce w sklepie z artykułami dziecięcymi w mojej miejscowości. Wspomniane artykuły bowiem były wykonane z bezsękowego drewna sosnowego. Jest to materiał najwyższej próby. Takich przykładów można by tutaj podać jeszcze o wiele wiele więcej. Nie mniej jednak zgłębienie tematu pozostawiam wszystkim przyszłym bądź świeżo upieczonym rodzicom. Pamiętajmy, że dziecko może wszędzie wejść, wszędzie się wcisnąć. Zadbajmy więc o to, aby ten wielki, otaczający nasze dziecko meblowy świat był jak najbezpieczniejszy.

Ubrania dla dzieci dziś produkowane są na bardzo dużą skalę. W konfekcji dziecięcej nie chodzi już tylko o to, żeby było ładnie i kolorowo- musi być modnie. Takie patrzenie na dziecięcą modę jest charakterystyczne dla dziewczynek. To one najprawdopodobniej podglądając jak i w co ubiera się mama, chcą mieć podobną garderobę. Śledzą doniesienia ze świata mody, wiedzą jaki kolor, jaka tkanina jest modna w tym sezonie i starają się coś takiego kupić. Z chłopczykami jest trochę inaczej. Raczej nie zapatrują się na tatę, ale na starszego brata, bądź starszych kolegów. Zauważyli to producenci ubrań oraz ogólnie rzecz biorąc odzieży dziecięcej i szybko zdali sobie sprawę, że na takim trendzie można dużo zarobić. Od kilku lat więc ubrania dla dzieci swoim designem przypominają odzież młodzieżową, tyle, że w mniejszym rozmiarze. Taki stan rzeczy cieszy z pewnością dzieci, bo czują się one bardziej dorosłe. Rodzicom natomiast to wcale nie na rękę, ponieważ taka designerska odzież dziecięca jest o wiele droższa niż ta najzwyklejsza.

Rynek artykułów dla dzieci jest naprawdę bardzo ogromny. Składają się bowiem na niego, nie tylko ubranka czy zabawki, ale także różnego rodzaju sprzęty, urządzenia, akcesoria bez których nie sposób byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie rodziny z dzieckiem. Najprostszymi przykładami takich niezbędników dla dziecka są np. wózek (spacerówka), wanienka, kubek „niekapek”, a dla niektórych także specjalne nosidełko. Przy okazji pisania tego ogólnego postu warto wspomnieć o niezwykle ważnej sprawie związanej z mnogością produktów oraz producentów. To właśnie ona spowodowała, że pośród półek sklepowych często możemy spotkać całą masę produktów przeznaczonych dla dzieci, które są słabej jakości bądź- mimo obostrzeń – nie posiadają wszystkich, niezbędnych certyfikatów. Uczulamy, ażeby uważać na takie tanie wyroby, bowiem brak jakości w wielu przypadkach idzie w parze z ogromnym zagrożeniem dla zdrowia lub nawet życia dziecka. Nie żałujmy więc naszych pieniędzy na wszystko, co z dzieckiem związane. Lepiej bowiem wydać więcej, ale mieć spokojną głowę.